totop

به وب سایت بخار صنعت اسپادانا خوش آمدید                                                                                 تماس 24 ساعته: 09101184150

بویلر | دیگ بخار | عملکرد بویلر یا دیگ بخار

بویلر چیست؟

بويلر (Boiler) يك كلمه انگليسی است كه معناي مرسوم آن انجام عمل جوشاندن و يا جوشاننده مي باشد و اين كلمه مرتبط با عمل بويلينگ (Boiling)  كه به معناي رساندن دمای يك سيال به نقطه جوش آن مي باشد و در صنايع گرمايشي ، عموماً بويلر به دستگاهي گفته مي شود كه فرآيند جوش آوردن يا گرم كردن يك سيال را بر عهده دارد.

بويلر، ديگ بخار چيست

بويلرها از نظر نوع گرمايش و سيال گرم شونده به گونه هاي مختلفي تقسيم می گردند كه برخي از انواع معروف و پركاربرد آنها بويلر توليد بخار ، بويلر توليد آبگرم و آبداغ و همچنين بويلر گرم كننده روغن داغ مي باشند.


در زبان فارسی معمولا در صنايع مختلف به جاي اصطلاح بويلر از كلمات ديگ و كوره استفاده می گردد كه بيانگر دستگاهی با همان كارآيی صنعتی می باشد.
از حيث ساختار فنی و اينكه يك بويلر چگونه كار مي كند ، بر طبق اصول اوليه مي توان چنين تشريح كرد كه در اكثر بويلر ها احتراق داخلي حاصل از انواع سوخت های فسيلی در بخش كوره انجام شده و اين حرارت بنابر پيش بينی انجام شده در طراحی ، به اجزاي ديگر منتقل مي گردد.
و در برخي موارد خاص هم يك بويلر می تواند به عنوان دستگاه طراحی شده در جهت بازيافت حرارت حاصله در نيروگاه های بزرگ (هيت ريكاوری بويلر ها ) مورد استفاده قرار گيرد .

وليكن از حيث كليات در اكثر موارد يك بويلر داراي اجزای ذيل مي باشد:

*- پوسته (Shell) جهت نگه داري مواد گرم شونده داخل بويلر
*-كوره (Furnace) يا محفظه احتراق جهت انجام مراحل ايجاد واكنش شيميايي سوختن مواد و توليد گازهاي داغ
*-اتصالات و نازل ها كه جهت ورود و خروج و نصب تجهيزات بر روي بويلرمورد استفاده قرار مي گيرند.
*- شاسي يا پايه بويلركه جهت نگه داري و تحمل وزن دستگاه مي باشند

بويلر( ديگ بخار ) چگونه كار مي كند ؟

انواع مختلف بويلر (Boiler) ( ديگ بخار ) در صنايع مورد استفاده قرار می گيرند كه بيشتر آنها داراي ساختمان و طراحی اصلي يكسان مي باشند و طراحي ديگ های بخار در صنعت بسته به نياز فني و الزامات و استانداردهاي مورد نياز به نحوي انجام مي گيرد كه بهترين كارآيي و راندمان را داشته باشد .
اصولاً يك دستگاه بويلر با دريافت انرژي حاصل از سوخت در قسمت كوره ( Furnace ) يا محفظه احتراق ، و انتقال آن به سيال داخل پوسته (Shell) باعث افزايش تدريجی دما و انرژي داخلی سيال مورد نظر می شود .
البته لازم به ذكر است كه در برخي از بويلر های بخار از جمله بويلرهای نيروگاهی ساختار فنی كمی متفاوت مي باشد و پوسته فقط در قسمت های مشخصي مانند درام ها وجود دارد و همچنين بويلر های ديگر مانند بويلر های (فولادي - آبگرم) و ديگ روغن داغ نيز از ساختار ويژه اي برخوردار مي باشند.
پوسته يا جداره در بويلر های معمولي مانند بويلر و ديگ بخار و ديگ آبداغ- آبگرم از اهميت ويژه اي برخوردار است چراكه معمولاً بايستی از قدرت تحمل فشار هاي داخلی برخوردار باشد.
در اكثر بويلر های گرمايشی سوخت توسط تجهيزات احتراقی دستگاه در محفظه احتراق يا كوره ديگ سوزانده می شود و گرماي حاصل به نحوي به قسمت جذب كننده منتقل مي گردد و اين به عنوان يك سيكل دائمي در داخل بويلر تا زمان خاموشي ادامه مي يابد.
در اكثر موارد ديگ های بخار بيشتر با حرارت و آتش مستقيم سر و كار دارند وليكن در برخي موارد مانند بويلر های بازيافت حرارتي (هيت ريكاوری بويلر ها) ، دستگاه بويلر به نحوی طراحی می شود كه قادر باشد حرارت خروجي يك دستگاه پر انرژي مانند توربين هاي گازی را مصرف نمايد و اصطلاحاً بازيافت حرارتي داشته باشيم .
يك دستگاه بويلر اصولاً علاوه بر اينكه داراي ساختمان مكانيكي مشخص مي باشد ، براي كاركرد مداوم و اتومات نيازمند وجود تجهيزات كنترلي و مدار فرمان نيز می باشد .

انواع بويلر

تعریف بویلر:

یک مخزن بسته تحت فشار که آب یا دیگر سیالات در آن گرم می شوند. گرمایش و تبخیر سیالات باعث می شود که این محصول در بسیاری از مکان ها توان استفاده را داشته باشد.

تقسیم بندی ها بویلر :

از لحاظ مکان قرار گیری آب :

از لحاظ تعداد پاس های گذر دود :

 • 2 پاس pass
  3 پاس pass
  4 پاس pass

از لحاظ تماس آب با پشت دیگ :

 • وت بک wet back
 • درای بک dry back

باید ذکر کرد در حال حاضر ساخت بويلر های درای بک منسوخ گردیده اند.
بویلر در حالت وت بک یا همان "ديگ پشت تر" دارای راندمان بالاتری بوده و اتلاف حرارتی کاهش می یابد، اما هزینه ساخت این نوع از ديگ ها کمی بالاتر از ديگ های درای بک است.

راهنماي انتخاب بويلر و ديگ (نكات كليدي و مهم )

آيا می دانيد امروزه تصميم گيري جهت خريد و انتخاب بويلر يا ديگ برای برخي از مديران و مهندسين فني كار سخت و دشواري شده است؟
دليل مطرح كردن اين موضوع ، مشاهده سردرگمی در بين خيلي از مشتريان برای انتخاب بهترين توليد كننده ديگ و بويلر و عدم وجود روش استاندارد و يا يك راهنماي ساده و شفاف در اين خصوص مي باشد.
لذا هدف ما از ارائه اين راهنماي انتخاب بويلر ، آشنا كردن مشتريان با اصول مهم و كليدي و يا به عبارتي ديگر ارائه الزامات استانداردی مي باشد كه در خيلی از موارد از ذهن برخي از مشتريان خريد بويلر دور مي افتند.
(توجه : در اين راهنما بيشتر تاكيد بر بويلر و ديگ بخار فاير تيوب ، بويلر و ديگ آبداغ-آبگرم و بويلر روغن داغ می باشد)

موارد مهم راهنماي انتخاب بويلر و دیگ :

1-آیا بويلر و دیگ دارای استاندارد ملي می باشد؟
2-صلاحيت توليد كننده از نظر سازمان ملي استاندارد ايران (داشتن پروانه استاندارد) چگونه است؟
3-آیا تولید کننده برای کنترل و بازرسی با شركت فنی تایید شده قرارداد همکاری دارد؟
4-وضعیت امکانات و تجهیزات ،نیروی انسانی متخصص و سابقه تولید کننده چگونه است؟
5-سطح کیفی شرکت بازرسی در چه حدی می باشد؟
6-قیمت ارائه شده به نسبت نوع تجهیزات بويلر چگونه است؟
7-شرايط ارائه خدمات پس از فروش و گارانتی توليد كننده چگونه است؟
از طرفی در زمان استعلام از شرکت های مختلف با موارد ذیل روبرو می شویم
بررسی موارد مشابه و تكراري در استعلام های فني
*-همه ادعای اين را دارند كه داراي استاندارد ملي ، استاندارد بين المللي ، استاندارد اروپا ، استاندارد ايزو ، استاندارد هاي فرا بين المللي ! و...   مي باشند
*- خيلي ها مدعي داشتن گواهينامه هاي بين المللي كيفيت ،تاييد نقشه و... مي باشند
*-همه ادعا دارند كه مطابق استاندارد ملی ايران توليد مي نمايند (در محصولاتي كه داراي استاندارد ملي هستند)
*-همه ادعا مي كنند از بهترين مواد اوليه مصرفي خارجي يا اروپايي و... استفاده مي كنند
*-همه مدعي استفاده از آخرين دستاوردهاي فنی و ماشين آلات توليد در دنيا مي باشند
*-همه ادعاي استفاده از بهترين تجهيزات و لوازم (اروپايي -آمريكايي) در محصول خود مي باشند
در ادامه مطلب براي فهميدن اينكه چه روش درست و دقيقي براي رسيدن به بهترين خريد وجود دارد؟ موارد مهم فني و پر رنگ كه يك متخصص باسابقه بويلر با آنها سر و كار دارد مورد بررسي و بحث قرار مي گيرند:
در گام اول بررسي اين سئوال ، روش هاي تحليل و پرسش هاي استاندارد براي تعيين اعتبار فني هر توليد كننده بويلر و ديگ ارائه مي گردد:
1-اهميت وجود استاندارد ملي براي توليد بويلر و ديگ (آيا بويلر دارای استاندارد ملي تدوين شده مي باشد يا خير؟)
همانطور كه مي دانيد در قرن بيستم با توسعه علوم مهندسي و توليد براي يكسان سازي و كنترل بهتر بر روي محصولات توليد شده ، تهيه و آماده سازي مدارك و مستندات فني مورد تاييد تحت عنوان استاندارد رشد چمشگيري پيدا كرد به نحوي كه در خيلي از كشورهاي توسعه يافته ما شاهد ايجاد موسسات دولتي و خصوص متولی انجام اين امور گرديد
به عنوان مثال موسسه BSI در انگلستان ، موسسه  DIN در آلمان،  موسسهASTMدر آمريكا و ... و همچنين از طرف ديگر برخي مجموعه هاي ديگر نيز مانند،انجمن مهندسان مكانيك آمريكاASME نيز وارد فرآيند های استاندارد سازی  و توليد مستندات فنی در دنيا گرديدند.
در كشور ما ايران نيز تاريخچه ايجاد موسسه استاندارد به سال1332بر مي گردد.
از طرفي سازمان ملي استاندارد ايران طبق قوانين با تاييد شوراي عالي استاندارد ، برخي از استاندارد هاي ملي را بصورت استاندارد اجباري اعلام نموده كه كليه توليد كنندگان ملزم به رعايت الزامات آن بعد از دريافت پروانه كاربرد علامت استاندارد مي باشند.
لذا وجود يك استاندارد ملي مزاياي ذيل را خواهد داشت :
*- باعث نظارت سازمان ملي استاندارد بر توليدكننده ها و بازارهاي فروش خواهد شد
*- يك مبناي فني جهت بررسي كيفيت كالا، بين خريدار و سازنده وجود دارد
2-آيا توليد كننده از نظر موسسه استاندارد ايران از جهت اعتبار قانوني ،امكانات فني و فرآيند هاي توليد مورد تاييد قرار گرفته است و طبق روال آن اداره، داراي پروانه كاربرد علامت استاندارد براي آن محصول مي باشد؟
دلیل اهمیت این موضوع ، این می باشد که سازمان استاندارد، زمانی به یک تولید کننده مجوز و پروانه را می دهد ، که حداقل موارد ذیل را به انجام رسانده باشد:
1-ارائه مدارک ثبت شرکت و  علامت تجاری
2-دریافت پروانه بهره برداری از وزارت صنایع
3-داشتن مسئول فنی یا کنترل کیفیت آموزش دیده و تایید شده ، که وظیفه پاسخگویی به اداره استاندارد را دارا می باشد.
4-داشتن قرار داد همکاری با یک شرکت فنی ثالث (بازرسی) مورد تایید سازمان استاندارد
5-داشتن مستندات لازم سیستم های مدیرت کیفیت و انجام مراحل استاندارد سازی فرآیندها
6-اخذ حداقل سه مورد یا نمونه تایید شده مطابق استاندارد از محصول یا بويلر ساخته شده
7-بررسی صلاحیت فنی و ماشین آلات تولید کننده ، توسط هیات های تعیین صلاحیت اداره نظارت بر استاندارد
8-انجام بازدید های تصادفی از محل تولید و بازارهای فروش و نمونه برداری یا بررسی مستندات فنی محصول
3-با توجه به نقش مهم شركت هاي بازرسي فني در بررسي و كنترل كيفيت و تاييد بويلر ها ، توليد كننده بويلر با چه شركت بازرسي قرارداد همكاری دارد و سطح كيفي نظارت فني آن شركت در چه سطحي مي باشد؟
شرکت های بازرسی و فنی که در حال حاضر صلاحیت فنی بررسی بویلر ها را دارا می باشند از سطوح کیفی متفاوتی برخوردار می باشند و لذا برای اینکه بدانیم کدام یک از آنها نقش بهتری در کنترل فرآیندهای تولید بویلر را دارند ، از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
برای کسب اطلاع در این زمینه به صفحه مقایسه و معرفی این شرکت ها مراجعه نمایید .
4-نحوه ارائه خدمات پس از فروش توليد كننده براي بويلر و ديگ ساخته شده چگونه است ؟
این موضوع نیز به دلیل اینکه واضح است نیاز به توضیح و تفسیر ندارد لذا با توجه به سوابق و نحوه ارائه خدمات تولید کننده ها و توانایی آنها خارج از ادعا ، قابل بررسی می باشد.
حال سعي ما اين است كه به شما روش درست تحليل و بررسي صحت و كيفيت اطلاعات ارائه شده توسط توليدكنندگان بويلر را ارائه نماييم لذا در اين راهنماي انتخاب بويلر ، به نسبت اهميت موضوع موارد ذيل را مورد بررسي قرار خواهيم داد:
حال اگر در خصوص اين چهار مورد قبل از خريد و انتخاب توليد كننده كسب اطلاع نماييد در زمان تصميم گيري روش مطمئن تر و صحيح تری را دنبال كرده ايد و از خريد خود رضايت بيشتري خواهيد داشت لذا براي فهم بهتر در ادامه دلايل مهم بودن موارد بالا به ترتيب براي شما ذكر مي گردد.

بویلر چیست؟
بویلر چیست؟
بویلر چیست؟
بویلر چیست؟
 

محصولات ساخت صنعت بخار اسپادانا با استفاده از استـــانداردهاي معتبـر بين المللي طراحـي شده و کيفيت و مرغوبيت مواد اوليــه و محصول در تمام مراحل ساخت توسط واحد کنتــرل کيفيت مستقر در کارخانه کنترل شده و توسط شــرکت بـازرسي ، اداره استاندارد و تحقيقات صنعتي ايران مورد تاييد قرار مي گيرد.
کليه مستندات تستهاي غيرمخرب ، هيدرواستاتيک و تاييديه هاي مواد اوليه نيز همراه با محصول به کارفرما ارائه مي گردد.

 • شرکت ریسندگی و بافندگی اکریل تاب (بویلر بخار 10000 کیلوگرم 10بار )
  اداره کل راه و ترابری اصفهان( بویلر روغن داغ 2/500/000 کیلو کالری)
  شرکت نساجی حجاب(همکاری جهت تاسیسات)
 • شرکت پایه بتون ایساتیس(بویلر بخار 5000 کیلو گرم)
  شرکت رنگین الیاف سپاهان (بویلر بخار 5000 کیلو گرم و دستگاه الیاف رنگ کنی چند منظوره)
  شرکت ابزار درمان (اتو کلاو جهت سفید گری باند و گاز)

 • آدرس : اصفهان - میدان دانشگاه - جاده شاهین شهر
 • بعد از نگهبان گاز - خیابان 30
 • گروه صنعتی صنعت بخار اسپادانا
 • تلفن : 33808980-031
 • همراه مسئول فنی : 09101184150
 • پست الکترونیکی : info@bokhar.org

آمار بازدید

بازدیدکنندگان : 1062030

کاربران آنلاین

ما 4 مهمان آنلاین داریم