totop

به وب سایت بخار صنعت اسپادانا خوش آمدید                                                                                 تماس 24 ساعته: 09101184150

دیگ آبگرم | بویلر آبگرم

دیگ آبگرم Hot water boiler

دیگ های آبگرم در حرارت مرکزی درون یک سیکل کار می کنند و در این سیکل آب ، وارد شده و توسط مشعل و گرما ی آن گرم شده و از دیگ خارج می شود و به ساختمان رفته و آنجا از گرمای این آب برای گرم کردن بنا یا مصارف دیگر استفاده می شود. مثلا در منازل از این آب به وسیله ی کویل برای گرم کردن آب مصرفی خانه استفاده می شود.
محل استفاده: از بویلر های آبگرم فولادی در منازل، برج ها، مکان ها ی ورزشی، استخر ها، مساجد، هتل ها و ... استفاده می کنند. در واقع در هر کجا که نیاز به گرمایش و آب گرم وجود داشته باشد،دیگ های آبگرم مورد استفاده قرار می گیرد .
نحوه ها ی استفاده از گرمای این دیگ در ساختمان ها، متفاوت است و شیوه هایی همچون گرمایش مرکزی به طریق گرمایش از کف، گرمایش با شوفاژ یا فن کویل ، و ... از این جمله می باشند.

تجهیزات جانبی بویلرهای آبگرم در سیستم حرارت مرکزی

اصول ساخت دیگ آبگرم فایر تیوب

در بویلر فایر تیوب فولادی (لوله آتشین) همان گونه که از اسم آن مشخص است ،پس از سوزاندن سوخت در مشعل ، گاز داغ یا همان دود ایجاد شده از مشعل در پاس های مختلف داخل سری لوله های دیگ عبور داده می شود ، بلکه در نمونه ی واتر تیوب ، این آب است که در دیگ های آبگرم یا بخار در لوله ها در حرکت است.در دیگ های آبگرم فایر تیوب دور و اطراف لوله ها منبعی قرار دارد (پوسته ی دیگ ) که آب در درون آن وجود دارد . با عبور این گاز های داغ ، آب درون بویلر گرم شده و اگر نیاز به بخار باشد (دیگ بخار) به بخار تبدیل شده و اگر نیاز به آب گرم باشد ( دیگ آبگرم ) این آب ، گرم شده و تا درجه ی مورد نظر رسیده و به استفاده های مختلف در می آیند.
این نوع از دیگ ها از نظر ساختار لوله و تعداد مسیر عبوری ، به 3 قسم کلی تقسیم بندی می شوند:
دیگهای آبگرم 2 پاس یا کوره برگشتی که معمولا برای تولید آب گرم استفاده می شوند ، از یک مسیر در کوره تشکیل شده اند که آتش از مشعل به انتهای کوره رفته و باز می گردد و سپس از طریق درب جلو به پاس دوم که همان مسیر لوله ها می باشند هدایت می شود و در انتها از دود کش دیگ خارج می شود.
دیگ های  3پاس : در این نوع از دیگ های آبگرم (که هم برای تولید بخار از آن استفاده می شود هم برای تولید آب گرم)آتش ساطع شده از مشعل پس از عبور از کوره ، به انتهای آن (محفظه ی برگشت) رسیده و به بالا (پاس دوم لوله ها) هدایت می شود و از مسیر لوله ی پاس دوم به سمت درب دیگ باز می گردد سپس با هدایت توسط درب جلو از طریق پاس سوم لوله ها ، به سمت دود کش در انتهای دیگ راهی می شوند. تصویر سه بعدی زیر نشان دهنده ی مسیر دود در لوله های بویلر آبگرم سه پاس می باشد.

4 پاس : در این نوع از دیگ ها یک پاس اضافی برای بالاتر رفتن سطح حرارتی در دیگ تعبیه می شود.
از لحاظ تماسی انتهای دیگ اگر دیگ در انتهای خود با آب بر خورد کندWET BACK و اگر آجر قرار گرفته باشد DRY BACK می باشد.
امروزه بهینه سازی مصرف سوخت، تاثیر بسزایی را در ساخت بویلر ها داشته است. برای این منظور راه حل ساده ای برای بالا بردن راندمان دیگ های آبگرم وجود دارد که آن استفاده از اکونو مایزر ها می باشد.
در زیر به صورت خلاصه مطالبی را در این باره ذکر خواهیم کرد :

اکونو مایزر دیگ آبگرم :

در اصول مهندسي، اكونومايزرها ادواتي هستند كه براي كاهش ميزان اتلاف حرارتي به كار برده مي شوند و با استفاده از آنها  اين انرژي در حال اتلاف، به صورت مفيدي به سيستم باز گردانده مي شود. براي مثال: در پيش گرم كردن يك سيال.
اکونو مایزرها معمولا در مسير بویلر ها (دیگ های آبگرم و بخار) و در سيستم هاي گرمايشي و سرمايشي، تهويه مطبوع  و در نيروگاه های حرارتی مورد استفاده قرار می گیرند. در كل بايد گفت در اين موارد اكونومايزر به عنوان یک نوع مبدل حرارتی در سیستم عمل می کند.

اکونو مایزر در بويلرها :

معمولا دمای دود خروجي  از دودكش دیگ های آبگرم، بالاتر از 150 درجه مي باشد كه اين دود به فضای محيط وارد مي شود و در حقيقت اتلاف حرارتی به حساب مي آيد. با استفاده از يك نوع مبدل حرارتي در اين مسير، كه در درون لوله هاي آن،  دود و در خارج آن (در پوسته) آب ورودي بويلر وجود دارد مي توان از اين انرژی در حال اتلاف استفاده كرد. به اين دستگاه اكونومايزر بویلر گويند.

اکونومایزر در نيروگاه هاي حرارتی:

اکونو مایزرها يكی از بخش هاي بازيابي حرارت در مولد بخار به حساب مي آيد كه در نيروگاه هاي سيكل تركيبي مورد استفاده قرار مي گيرد يعني مسير آب ورودي به اين شكل طراحي مي شود:
آب ابتدا وارد اکونو مایزر شده و بعد در بویلر به بخار تبدیل می شود و سپس وارد سوپر هیتر شده و مورد استفاده قرار می گیرد.

درباره ی منبع انبساط متصل به دیگ های آب گرم:

منبع انبساط (Expansion Tank)

آب موجود در چرخه بعد از دریافت گرما در دیگ منبسط شده و حجمش افزایش می‌یابد. جهت جلوگیری ازخروج این حجم اضافی از چرخه، منبعی تعبیه می‌شود که به آن منبع انبساط می‌گویند. با افزایش حجم آب موجود در چرخه (که شامل مجموع آب موجود در دیگ، لوله‌ها و رادیاتور‌ها می‌شود)، فشار موجود در منبع انبساط نیز افزایش می‌یابد و به عددی بین3-10 bar (بسته به ارتفاع بنا و نوع دیگ ) می‌رسد که بنا به اصل ظروف مرتبطه، این فشار به تمام آب موجود در چرخه تاسیسات اعمال می‌شود و باعث بالارفتن آب از لوله‌های تاسیسات می‌گردد. به عبارتی دیگر، منبع انبساط با جمع آوری و ذخیره حجم اضافی ناشی از انبساط حجمی آب، که بر اثر گرما بوجود آمده است، از طریق مکانیزم‌های مختلفی هد فشاری لازم برای بالا رفتن آب در لوله‌های تاسیسات را فراهم کند.
نکته مهم دیگر درباره منبع انبساط این است که چون این منبع در ارتباط مستقیم با دیگ می‌باشد، دمای آب موجود در آن در حین عملکرد پایای چرخه، در حد دمای معادل با آب خروجی از دیگ است و چون منبع انبساط در هوای آزاد نصب می‌گردد، می‌تواند انتقال حرارت بالایی با هوای سرد محیط داشته باشد که این مبادله گرما بیش از مبادله گرمای چند رادیاتور داخل ساختمان می‌باشد و بار حرارتی اضافی قابل توجهی را به دیگ تحمیل می‌کند. لذا عایق‌کاری مناسب منبع انبساط می‌تواند تا حد قابل توجهی،در هزینه جاری تامین انرژی مشعل و دیگ صرفه جویی کند که برای این عایق‌کاری با توجه به جنس منبع که از گالوانیزه، آلومینیوم یا استیل باشد، ضخامتی بین 2 الی 5 سانتی‌متر پیشنهاد می‌شود.

دیگ آبگرم Hot water boiler
دیگ آبگرم Hot water boiler
دیگ آبگرم Hot water boiler
دیگ آبگرم Hot water boiler
 

محصولات ساخت صنعت بخار اسپادانا با استفاده از استـــانداردهاي معتبـر بين المللي طراحـي شده و کيفيت و مرغوبيت مواد اوليــه و محصول در تمام مراحل ساخت توسط واحد کنتــرل کيفيت مستقر در کارخانه کنترل شده و توسط شــرکت بـازرسي ، اداره استاندارد و تحقيقات صنعتي ايران مورد تاييد قرار مي گيرد.
کليه مستندات تستهاي غيرمخرب ، هيدرواستاتيک و تاييديه هاي مواد اوليه نيز همراه با محصول به کارفرما ارائه مي گردد.

 • شرکت ریسندگی و بافندگی اکریل تاب (بویلر بخار 10000 کیلوگرم 10بار )
  اداره کل راه و ترابری اصفهان( بویلر روغن داغ 2/500/000 کیلو کالری)
  شرکت نساجی حجاب(همکاری جهت تاسیسات)
 • شرکت پایه بتون ایساتیس(بویلر بخار 5000 کیلو گرم)
  شرکت رنگین الیاف سپاهان (بویلر بخار 5000 کیلو گرم و دستگاه الیاف رنگ کنی چند منظوره)
  شرکت ابزار درمان (اتو کلاو جهت سفید گری باند و گاز)

 • آدرس : اصفهان - میدان دانشگاه - جاده شاهین شهر
 • بعد از نگهبان گاز - خیابان 30
 • گروه صنعتی صنعت بخار اسپادانا
 • تلفن : 33808980-031
 • همراه مسئول فنی : 09101184150
 • پست الکترونیکی : info@bokhar.org

آمار بازدید

بازدیدکنندگان : 1062033

کاربران آنلاین

ما 6 مهمان آنلاین داریم